۲۵ – مانورآموزشی – عملیاتی ا قدامات اولیه هزمت در جلوگیری ازگسترش (بیولوژیکی )

مانورآموزشی – عملیاتی

ا قدامات اولیه هزمت در جلوگیری ازگسترش

(بیولوژیکی  )

ایستگاه شهدای آتش نشان

(۵)

 

مکان برگزاری : شهرک خاتم الانبیاء ایستگاه شماره ۵ آتش نشانی

 روز و تاریخ برگزاری ما نور : ۱۷/۰۹/۱۴۰۰

 مقدمه:

وجود هزاران نوع ماده شیمیایی و استفاده های مختلف از آن موجب گردیده که این مواد در کنار مزایا و خدماتی که برای انسان دارد باعث سلب آسایش و سلامتی آنها گشته و در واقع به علت خطای انسانی در گوشه و کنار دنیا حتی در کشورهایی که پیشرفته ترین قوانین را دارا می باشد حوادث شیمیایی و خطرناک روی می دهد و بشر و محیط زیست تحت تاثیر و تهدید قرار می گیرد.

افزایش مواد شیمیایی صنعتی و حوادث ناشی از آن موجب شده تا مردم و مسئولین ذیربط مقررات ایمنی در مورد تولید، انبار و نگهداری و انتقال این مواد تدوین نموده و در دستگاه های اجرایی و امدادی مورد استفاده قرار گیرد در سال های گذشته توافق نامه های بین المللی در مورد حمل ونقل ریلی ،جاده ای،آبی و هوایی  ونگاه داشتن وانبارکردن مواد شیمیایی نوشته شده است

و از طرفی موقعیت خاص شهرکاشان به عنوان یک شهر مذهبی و نزدیکی به پایتخت و وجود نیروگاه اتمی شهید احمدی روشن در نزدیکی این شهر و نقش کلیدی آن در زمینه انتقال مواد خطرناک باعث شده تا دستگاه های امدادی بصورت کامل در مقابله با حوادث احتمالی این دسته از مواد آموزش های لازم را دیده وآماده باشند.

سازمان آتش نشانی کاشان نیز در این راستا با مجهز کردن یک دستگاه خودرو به تجهیزات عملیات در سوانح مواد خطرناکCBRNE و آموزش به پرسنل عملیاتی خود، آمادگی خود را در مقابله با این حوادث اعلام کرده است.

اهداف اجرای مانور:

-زمان رسیدن به محل و استقرار خودروها

– هماهنگی بین واحد های امدادی در صورت بروز شرایط اضطراری {بحران } و حوادث خاص

-زمان آماده سازی تجهیزات ونحوه استفاده از وسایل هزمت مورد نیاز در مناطق آلوده

-انضباط و آمادگی در عملیات های حساس توسط نیروهای مقابله بامواد خطرناک HAZMAT

-هماهنگی وتوانایی تصمیم گیری صحیح لحظه ای فرمانده عملیات و هماهنگی تیمی

 اعضای تیم:

 مسئولین اجراییپرسنل شرکت کننده 
۱خودرو فرماندهی(پیکاپ)۳نفرآقایان فروتن نیا- خدابنده-لوکی
۲خودرو امداد و نجات (۵۰۳)۳نفر آقایان سبزیکاریان-حقیقت- جلالی
۳خودرو اطفائیه سنگین(۵۰۴)۴نفرآقایان -گندمکار-سیدحلاج-پناهی راد-اخوان
۴خودرو پشتیبان آبرسان(۴۰۶)۲ نفر آقایان قویدل-ابراهیمی-عابدی زاده- وزوانی
۵مدیریت بحران۴ نفرخودرو بحران
۶تیم ناجا۴ نفر خودرو ناجا
۷تیم اورژانس ۴ نفرخودرو اورژانس
۸شهرداری ۴نفرخودرو گریدر و کمپرس خاک
۹پلیس راهور۲نفرخودرو راهور

وحضور کلیه پرسنل آموزش دیده در دوره CBRNE

تجهیزات لازم جهت اجرای مانور:

ردیفنوع تجهیزاتمقدار
۱لوله نواری ۵/۱ اینچ۶ حلقه
۲لوله نواری ۵/۲ اینچ ۴حلقه
۳سر لوله کف ساز۲ عدد
۴کف ساز بین مسیر۲ عدد
۵دستگاه تنفسی ۷عدد
۶نوار و مثلث خطر  مخصوص مناطق آلودهمیزان لازم
۷گالن مایع کف شیمیایی۵گالن
۸کلیه وسایل و تجهیزات هزمت  

 

 

 

 

مراحل اجرای مانور:

درروز چهارشنبه مورخ ۱۷/۰۹/۱۴۰۰ ساعت ۱۶ طی تماس تلفنی با ستاد فرماندهی عملیات  سازمان آتش نشانی مبنی بربیهوش شدن دونفر در انبار نگهداری مواد شیمیایی وبرمشام رسیدن بوی نا مطبوع وغیر طبیعی اعلام شده است ..

ستاد فرماندهی سریعا تیم هزمت و امداد و نجات  ایستگاه شماره ۵ را به محل اعزام می کند . در حین اعزام خودرو کد ۵۰۴ گزارش وضعیتی از نوع  حادثه و چگونگی حال مصدومین  در موقعیت  را ازستاد فرماندهی می گیرد ودرخواست خودرو پشتیبان،  عوامل اورژانس ،نیروی انتظامی، مدیریت بحران و پلیس راهور را دارد .به محض رسیدن به محل ، مامورین خودرو کد ۵۰۳ اقدام به نوار کشی در محل حادثه را بعهده دارند ابتدا منطقه داغ  را که مرکز انتشار مواد شیمیایی می باشد را نوار کشی کرده و سپس با یک فاصله ۱۰ متری منطقه گرم را نوار کشی  می کنند ودر نهایت با فاصله شعاع ۲۰ متری منطقه سرد را مشخص می کنند . به محض رسیدن کلیه خودروهای امدادی اعم از اورژانس و پلیس را فرمانده میدان آنها را به همراه خودروهای آتش نشانی در منطقه سرد مستقر می کند . سپس دو نفر از مامورین امداد و نجات به دستور فرمانده میدان با پوشیدن لباس محافظ فشار مثبت زیستی وارد منطقه داغ (hot) شده وشروع به جستجوی اشخاص مجروح و آلوده به مواد شیمیایی  می کنند و در این حین چهار نفر مامور با لباس محافظ NBC در منطقه گرم مستقر می شوند و همچنین چهار نفر در منطقه سرد با لباس مخصوص حفاظت فردی مستقر می شوند . گروه امداد نجات در منطقه داغ پس از انتقال مصدومین آلوده به مواد شیمیایی را با برانکارد مخصوص، آنها را به افراد حاضر در منطقه گرم  تحویل می دهند. پس از انتقال مجروحین،وایجاد رفع آلودگی آنها را تحویل منطقه سرد وسپس تحویل عوامل اورژانس مینمایند دو نفر با استفاده تجهیزات  حفاظت فردی کامل اقدام به رفع آلودگی محل میکنند وپس از بررسی های لازم  فرمانده میدان دستور رفع آلودگی از مامورین اعزامی به منطقه داغ را میدهد وپس از انجام رفع آلودگی از محیط وافراد اقدام به جمع آوری تجهیزات داده میشود

 و در پایان کلیه مامورین حاضر در مناطق آلوده وارد منطقه سرد شده و سریعا وارد چادر ایزوله جهت شستشو و ضدعفونی می شوندوتجهیزات ولباسهای آلوده به روش ایزوله جمع آوری  و پایان عملیات را به ستاد فرماندهی اعلام می کند و از همه افراد شرکت کننده در مانور نهایت تشکر را دارد .

مسئول ایستگاه شهدای آتش نشان

روح الله خدابنده

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp