۱۹ – مانور عملیاتی اطفاء حریق در بافت فرسوده با معابر صعب العبور

آبان ماه ۱۴۰۰

 

مقدمه :

شهر کاشان یکی از شهر های تاریخی کشور می باشد که هسته مرکزی شهر و برخی مناطق و نواحی مثل  فین ، لتحر، راوند و … – اگر  چه قبلاً  در حاشیه شهر و به صورت روستایی بوده اند ، در حال حاضر و با گسترش شهر به جزئی از شهر کاشان تبدیل شده اند – با   توجه به رشد سریع شهر و نبود نظارت دقیق و هم چنین عدم استفاده از وسایل موتوری و خودرو های سنگین در سالیان گذشته معابر ، کوچه ها و خیابان ها در اکثر نقاط ذکرشده کم عرض و باریک بوده و درزمان قدیم برای عبور افراد یا دوچرخه یا خودروهای سبک درنظر گرفته شده است.

وجود این معابر باریک و بعضاً صعب العبور مشکلات زیادی برای دستگاه  های امدادی ، علی الخصوص سازمان
آتش نشانی  به وجود آورده است که امداد رسانی و اطفاء حریق در این نقاط را بسیار سخت کرده و موجب بالا رفتن زمان رسیدن نیرو و تجهیزات به این محل ها شده است که این موضوع نیز بیشتر شدن خسارات مالی و بعضاً جانی را در پی خواهد داشت.

با وجود اقدامات و تلاش های شهرداری در سال های اخیر در خصوص عمران و احیای بافت  فرسوده ، هنوز بسیاری از معابر در بافت فرسوده و تاریخی شهر کاشان برای عبور خودرو های این سازمان مناسب نمی باشد و خودور های سنگین اطفائیه نمی توانند جهت اطفاء حریق یا آبرسانی وارد این معابر شوند و امداد رسانی به شهروندان را به بهترین نحو انجام دهند که در برخی موارد موجب نارضایتی ساکنان این نقاط شده است.

برگزاری مانور در بافت فرسوده یکی از اقداماتی است که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی جهت آشنایی بیشتر پرسنل با این نقاط و محله های قدیمی و هم چنین انجام تمرین و شبیه سازی برای زمان بروز بحران یا حریق و حادثه انجام می دهد تا به بهترین نحو بتواند یاری رسان شهروندان و ساکنین این محلات باشد.

 

اهداف مانور :

 • سنجش مدت زمان رسیدن به محل حادثه
 • شهرشناسی و آشنایی با کانون های پر خطر و معابر صعب العبور در محدوده ایستگاه
 • انجام هماهنگی بین پرسنل ایستگاه و فرماندهی عملیات
 • تقویت فرماندهی میدان در عملیات
 • تقویت ارتباطات بی سیمی بین فرماندهان عملیات
 • آبرسانی و مدیریت آب در عملیات
 • ارزیابی عملکرد پرسنل و شناسایی نقاط ضعف و قوت آنها
 • آشنایی با نحوه عملیات و اتخاذ تاکتیک های عملیاتی در حوادث مشابه
 • ارتقاء سطح علمی و عملی پرسنل و سنجش میزان آگاهی و مهارت افراد بازآموزی و تمرین دوره های آموزشی
 • شناخت کمبود تجهیزات در حوادث مشابه و پیگیری جهت تامین آنها برای ایستگاه
 • آمادگی کامل تیم های عملیاتی برای انجام سریع عملیات در حوادث و بحران ها در بافت های فرسوده شهری

 

 

 

 

مکان انجام مانور :

چهار راه نماز کوچه زیارت بی بی ساره خاتون (گذر سرازیره )

 

زمان انجام مانور :

شنبه ۲۲/۰۸/۱۴۰۰ ساعت  ۱۰:۰۰ صبح

شرح مانور:

درروز شنبه ۲۲/۰۸/۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۰ صبح طی تماس تلفنی شهروندان ، با سامانه ۱۲۵ آتش نشانی ، مبنی بر وقوع حریق منزل مسکونی واقع در چهار راه امیریه  کوچه زیارت بی بی ساره خاتون گذر سرازیره ، زنگ حریق ایستگاه ۱ به صدا در آمده و بلافاصله نیروهای عملیاتی با کدهای ۱۱۱ ،  ۱۰۳ و ۱۰۴ و۱۱۰ و نیروی پشتیبان به محل اعزام می شوند . با توجه به ترافیک موجود در معابر فرمانده عملیات با کد ۱۱۱  به محل اعزام و ارزیابی و بررسی های اولیه توسط ایشان انجام می گیرد . سپس گزارش حادثه  توسط ایشان به ستاد فرماندهی جهت ارائه به مسئولین سازمانی ، داده می شود .

پس از رسیدن نیروهای عملیاتی ، فرمانده میدان با توجه به بافت فرسوده و صعب العبور بودن معبر ، دستور استقرار کد ۱۰۳ از کوچه بی بی ساره خاتون وارد شده و روبروی درب اصلی زیارت مستقر می شود که مامورین با استفاده از ۲ حلقه شیلنگ ۵/۲  و ۲ حلقه شیلنگ ۵/۱ اقدام به مهار و سپس اطفاء می نمایند . به دستور فرمانده میدان با توجه به تنگ و باریک بودن معبر کد ۱۰۶ ، در خیابان امیریه کوچه جنب بانک شهر استقرار پیدا کرده  و با استفاده از لوله ۵/۲ مشغول آبدهی به کد ۱۰۳ می گردد .

سپس فرمانده عملیات با توجه به دو کانونه بودن حریق از ستاد فرماندهی درخواست خودرو اطفائیه نموده که با توجه به چیدمان خودروها در محل دستور اعزام خودرو از طرف بلوار نماز کوچه روبروی حسینیه آیت الله یثربی به طرف کوچه گذر محله پشت حمام یک شنبه ای که خودرو در همان مکان محل مستقر و با استفاده از سه حلقه لوله ۵/۲ و ۲ حلقه لوله ۵/۱  را پهن نموده و اقدام به اطفاء می نمایند. پس از بازدید فرمانده عملیات از دو کانون حریق و اطمینان از اطفاء حریق و انجام لکه گیری و ایمن سازی محل ، پایان عملیات را فرمانده میدان به ستاد فرماندهی اعلام می نماید و فرمانده عملیات دستور جمع آوری تجهیزات و خروج از محل را به کدهای ۱۰۶- ۱۰۴ را داده و کد ۱۰۳ جهت گزارش نویسی و بررسی علل حریق در محل حضور داشته و پس از تکمیل فرم مربوطه محل را ترک می کند .

 

خودروهای شرکت کننده در مانور :

کدهای ۱۰۳- ۱۰۴ -۱۰۶ -۴۰۲  از ایستگاه یک وچهار

 

نیروهای شرکت کننده در مانور :

موتور سیکلت ، فرمانده عملیات ( کد ۱۱۰) :  محمدرضا جعفری

موتور سیکلت (کد ۱۱۱) : محسن سودائی      موتورسیکلت (کد۱۱۰) :سجادقاسمی

موتورچهارچرخ : سلمان بهروز

خودرو اطفاء حریق  ( کد۱۰۳ ) :اسحاق بیغمی  –  سعید اسداله زاده

خودرو آبرسان ( کد ۱۰۴ )  :  روح الله دامادی  – علی شجریان

خودرو پشتیبان  ( کد ۱۰۶ ) : مهدی جاج – معین کرمی

خودرو نجات (کد ۴۰۲ ) : جواد قمی – محمد امین پناهی راد

 

تجهیزات و وسایل مورد نیاز در مانور :

 

کد ۱۰۴ : سه حلقه شیلنگ ۵/۲  –  سه حلقه  شیلنگ ۵/۱ و یک عدد سرنازل

کد۱۰۳ :چهار حلقه شیلنگ ۵/۱ و یک عدد سرنازل

کد ۱۰۶ : چهارحلقه شیلنگ ۵/۲

 

نکات قابل توجه :

 • کلیه افراد و نیروهای حاضر درمانور ملزم به استفاده ازتجهیزات کامل حفاظت فردی ورعایت موارد بهداشتی می باشند.
 • استقرار صحیح خودروهای حاضر در محل مانور
 • حفظ خونسردی نیروها در حین انجام عملیات
 • چینش و جمع آوری تجهیزات عملیاتی
 • گزارش نویسی صحیح در پایان عملیات

 

 

محمدرضا جعفری

مسئول ایستگاه یک

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp