۱۶ – مانور عملیاتی اطفاء حریق در” معابر صعب العبور”

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان ایستگاه شماره یک   مهرماه    ۱۴۰۰   مقدمه : شهر کاشان از جمله شهرهای تاریخی کشور است که مجموعه بازار سنتی آن در هسته مرکزی شهر و در نقطه پر تردد و ترافیکی شهر قرار گرفته است . بازار کاشان جز بافت های فرسوده شهری محسوب می شود و یکی از ویژگی ها این بازار که ساختار آن را با سایر بازارهای تاریخی متفاوت کرده است احداث و بازسازی آن بر روی بازار قدیمی است که در زمان زلزله دو قرن پیش کاملاً از بین رفته بود و به همین دلیل زیربنای آن در اغلب نقاط سست می باشد که به همین دلیل عبور خودروهای امدادی را با مشکل مواجه کرده است . معابر باریک و بعضاً صعب العبور ، وجود موانع و اجناس در مسیر اصلی ، تردد شهروندان و … از جمله مشکلات زیادی است که برای دستگاه های امدادی ، علی الخصوص سازمان آتش نشانی ، برای انجام عملیات به وجود آورده است که امداد رسانی و اطفاء حریق در این نقاط را بسیار سخت کرده و موجب بالا رفتن زمان رسیدن نیرو و تجهیزات به این محل شده است که این موضوع نیز موجب افزایش خسارات مالی برای فرد حادثه دیده و همچنین گسترش و سرایت حریق به سایر مغازه ها شده است. برگزاری مانور در بافت فرسوده و مجموعه بازار یکی از اقداماتی است که سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی جهت آشنایی بیشتر پرسنل با این نقاط و هم چنین انجام تمرین و شبیه سازی برای زمان بروز بحران یا حریق و حادثه انجام می دهد تا به بهترین نحو بتواند یاری رسان شهروندان و کسبه در این اثر تاریخی و فرهنگی و اقتصادی باشد.   اهداف مانور :
 • سنجش مدت زمان رسیدن به محل حادثه
 • انجام هماهنگی بین پرسنل ایستگاه و فرماندهی عملیات
 • تقویت فرماندهی میدان در عملیات
 • تقویت ارتباطات بی سیمی بین فرماندهان عملیات
 • آبرسانی و مدیریت آب در عملیات
 • آشنایی پرسنل با راههای دسترسی به بازار و رفع موانع موجود قبل از بروز حادثه یا حریق
 • استفاده از شیرهای هیدرانت زمینی بازار
 • آشنایی با تاکتیک های اطفاء حریق ( تدافعی – تهاجمی ) جهت جلوگیری از رشد و گسترش حریق به مغازه های مجاور
 • ارزیابی عملکرد پرسنل و شناسایی نقاط ضعف و قوت آنها
 • ارتقاء سطح علمی و عملی پرسنل و سنجش میزان آگاهی و مهارت افراد و بازآموزی و تمرین دوره های آموزشی
 • شناخت کمبود تجهیزات در حوادث مشابه و پیگیری جهت تامین آنها برای ایستگاه
 • آمادگی کامل تیم های عملیاتی برای انجام سریع عملیات در حوادث و بحران ها در بافت های فرسوده شهری
    مکان انجام مانور : بالا بازار کاشان ( حدفاصل میدان سنگ تا میانچال )   زمان انجام مانور : دوشنبه  ۱۹/۷/۱۴۰۰ ساعت ۲۳     شرح مانور: در روز دوشنبه مورخ ۱۹/۷/۱۴۰۰ ساعت ۲۳ ، طی تماس عوامل نیروی انتظامی از پاسگاه بازار ، با سامانه ۱۲۵ آتش نشانی ، مبنی بر وقوع حریق در بازار کاشان – پاساژ تبریزی ها ، زنگ حریق ایستگاه ۱ به صدا در آمده و بلافاصله نیروهای عملیاتی با کدهای ۱۱۱ ،  ۱۰۳ و ۱۰۴ به محل اعزام می شوند .باتوجه به ترافیک موجود درمعابر فرمانده عملیات باکد ۱۱۱ به محل اعزام و ارزیابی و بررسی های اولیه انجام می گیرد . سپس گزارش حادثه توسط وی به ستاد فرماندهی جهت ارائه به مسئولین سازمانی ، داده می شود . هم چنین فرمانده عملیات درخواست اعزام خودرو آبرسان کد ۱۰۶ را به فرماندهی اعلام می کند . سپس فرمانده عملیات با توجه به احتمال بروز حادثه برای پرسنل و هم چنین جلوگیری از تجمع مردم و ایجاد اختلال در عملیات ، تقاضای حضور عوامل اورژانس و نیروی انتظامی را در محل دارد . پس از رسیدن نیروهای عملیاتی ، فرمانده میدان با توجه به بافت فرسوده و صعب العبور بودن معبر ، دستور ورود و استقرار کد ۱۰۳ از داخل بازار ، از ورودی دروازه دولت ، به سمت پاساژ تبریز ها را صادر می کند . کد ۱۰۳ با استفاده از یک لوله ۵/۱ مشغول سرد کردن و اطفاء حریق می گردد .با توجه به نیاز کد ۱۰۳ به آب ، خودرو مورد نظر از نزدیک ترین شیر زمینی ، عملیات آبگیری را انجام می دهد . به دستور فرمانده میدان با توجه به وسعت حریق و تنگ بودن معبر ، کد ۱۰۴ ، در میدان سنگ – جلوی پله های اصلی مستقر و با استفاده از ۳ حلقه شیلنگ ۵/۲ و یک سراهی و در نهایت با ۴ حلقه شیلنگ ۵/۱ ، از دو طرف سراهی ، از محل پله های اصلی میدان به سمت محل حریق ، لوله کشی کرده و حریق را سرد می کند . فرمانده عملیات با رسیدن کد ۱۰۶ در محل ، دستور استقرار آن را در میدان سنگ را صادر می کند و لوله کشی با استفاده از ۳ حلقه شیلنگ ۵/۲ و یک سراهی  و در نهایت ۴ حلقه ۵/۱ از دو طرف سراهی را از محل کوچه جنب کاروانسرای گمرگ را به محل حریق صادر می کند . کد های ۱۰۴ و ۱۰۶ در صورت نیاز به آب می توانند از شیر ایستاده موجود در میدان ، عملیات آبگیری را انجام دهند . پس از اطفاء حریق و انجام لکه گیری و ایمن سازی محل ، پایان عملیات توسط فرمانده میدان به ستاد فرماندهی اعلام شده و فرمانده عملیات دستور جمع آوری تجهیزات و خروج از محل را به کدهای ۱۰۶- ۱۰۴ را داده و کد ۱۰۳ جهت گزارش نویسی و بررسی علل حریق در محل حضور داشته و پس از تکمیل فرم مربوطه محل را ترک می کند .   خودروهای شرکت کننده در مانور :   کدهای ۱۱۱ –  ۱۰۳ – ۱۰۴  – ۱۰۶  از ایستگاه یک   نیروهای شرکت کننده در مانور :   فرمانده  عملیات : آقای اسحاق بیغمی موتور سیکلت  ( کد ۱۱۱) :  آقای (سلمان بهروز) خودرو اطفاء حریق  ( کد۱۰۳ ) : آقایان (مرتضی صدری-محسن سودائی) خودرو آبرسان ( کد ۱۰۴ )  : آقایان ( امیرحسین عبایی-علی اکبرشجریان-محسن وفایی –سعیداسدال..زاذه خودرو پشتیبان  ( کد ۱۰۶ ) : آقایان آقایان (روح ال…دامادی-معین کرمی-مصطفی کاهوکار)   تجهیزات و وسایل مورد نیاز در مانور :   کد ۱۰۴ : سه حلقه شیلنگ ۵/۲ – سراهی و چهار حلقه ۵/۱ – سرنازل کد۱۰۳ : دو حلقه شیلنگ ۵/۱ و ۴ حلقه شیلنگ ۵/۲ جهت آبگیری کد ۱۰۶ : سه حلقه شیلنگ ۵/۲ – سراهی و چهار حلقه ۵/۱ – سرنازل     نکات قابل توجه :
 • کلیه افراد و نیروهای حاضر در مانور ملزم به استفاده از تجهیزات کامل حفاظت فردی و رعایت موارد بهداشتی می باشند.
 • استقرار صحیح خودروهای حاضر در محل مانور
 • حفظ خونسردی نیروها در حین انجام عملیات
 • چینش و جمع آوری تجهیزات عملیاتی
 • گزارش نویسی صحیح در پایان عملیات
               

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp