نکات ایمنی حمام ایمن با شرایط ایده آل

بسیاری از حوادث خطرناک در خانه اتفاق می‌افتد که بخش عظیمی از آن نیز مربوط به رعایت نکردن نکات ایمنی در حمام است. آب و وسایل برقی در کنار هم خطر آفرین‌اند. از سوی دیگر، وجود کف‌پوش نامناسب تا حد زیادی احتمال سر خوردن در حمام را افزایش می‌دهد.

 امروزه حمام در خانه‌های شهری به مکانی برای رفع خستگی و پاکیزه کردن جسم تبدیل شده است. فرقی نمی‌کند که حمام شما کوچک باشد یا بزرگ. رعایت برخی موارد مانند انتخاب کف‌پوش مناسب، رنگ زیبا، دستگاه تهویه و وسایل جانبی مناسب می‌تواند این مکان را به مکانی دلنشین، آرام و ایمن برای تمامی اعضای خانواده تبدیل کند.

چند نکته درباره کف‌پوش حمام

بهترین گزینه برای کف‌پوش حمام، سرامیک است. سرامیک در برابر آب مقاوم و از لحاظ طرح و رنگ بسیار متنوع است.

از میان انواع سرامیک‌ها، سرامیک‌های شیاردار از امنیت بالاتری برخوردار است و میزان خطر لیز خوردن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.استفاده از کف‌پوش بدون لعاب توصیه نمی‌شود چون پاک کردن این نوع کف‌پوش‌ها کار بسیار سختی است.

در حمام‌هایی که کف شیب‌داری دارند، بهتر است از موزاییک‌هایی با سایز کوچک استفاده کنید تا هم شیب کمتر به نظر برسد و هم شکستگی و آسیب‌دیدگی در میان موزاییک‌ها به وجود نیاید.

چندنکته درباره تهویه حمام

 در بسیاری از موارد اتفاق می‌افتد که افراد در حمام دچار خفگی شوند. در خانه‌های قدیمی آبگرمکن اغلب در حمام است و همین امر سبب نشت گاز و خفگی می‌شود.

محیط حمام محیطی مرطوب است و رطوبت بالا برای افرادی که دچار بیماری قلبی یا آسم هستند، خطرناک است.

متاسفانه در برخی خانه‌ها پنجره یا هواکشی در حمام نصب نشده و اغلب پس از حمام، اعضای خانواده مجبورند در حمام را باز گذارند تا هوای حمام عوض شود اما همین موضوع سبب ورود هوای نامطبوع و مرطوب حمام به داخل فضای خانه می‌شود. برای از بین بردن بوهای نامطبوع و رطوبت در حمام بهتر است از پنجره یا هواکش استفاده شود.

چند  نکته درباره ایمنی حمام

۱- برق‌گرفتگی از جمله حوادثی است که اغلب در حمام رخ می‌دهد. تمامی وسایل برقی را پس از استفاده از پریز برق بکشید و جمع کنید. برای پریزهای حمام نیز باید از محافظ پریز استفاده کرد. تمامی سیم‌‌های برق درون حمام باید با روکش عایق پوشانده شوند، به طوری که هیچ سیمی با آب تماس نداشته باشد.

۲- از پادری پلاستیکی نیز می‌توانید برای کف حمام استفاده کنید. نصب میله‌هایی به عنوان دستگیره روی دیواره‌های حمام نیز ایده خوبی است و می‌توانید پیش از زمین خوردن با گرفتن آنها تعادل خود را حفظ کنید.

۳- در صورتی که محیط داخل حمام به گونه‌ای طراحی شده که در آن شیشه وجود دارد، توجه داشته باشید که این شیشه‌ها باید از جنس پلاستیک یا شیشه نشکن باشد تا موجب بریدگی و پارگی شدید پوست در صورت شکستن نشوند.

۴- برای جلوگیری از سر خوردن در حمام، در اطراف وان از کف‌پوش‌های دولایه حاوی لاتکس استفاده کنید. این کف‌پوش‌ها به وسیله لاتکس زیرین به کف حمام نصب می‌شود و لایه بیرونی که دارای بافت ناهموار است میزان سرخوردگی را کاهش می‌دهد.

۵- حوله آویز و جای صابون و خشک کن نیز بایستی در محل مناسب و ایمن و در ارتفاع مطلوب و استاندارد قرار بگیرند. به نحوی که به راحتی در دسترس باشند ( معمولا” حداکثر ارتفاع آنان از کف ۱۰۰ سانتی متر است).

۶- آینه بایستی در ارتفاع مناسب و استاندارد قرار گیرد. (معمولا” فاصله لبه پائینی آینه تا کف حداکثر ۹۰ سانتی متر است).

۷- کلیه شیرآلات بایستی سالم بوده و در ارتفاع مناسب و در فاصله مطلوب قرارداشته باشند به نحوی که به راحتی باز و بسته شوند. ترجیحا” از شیرهای اهرمی باید استفاده نمود.

۸- دستشوئی و توالت بایستی در محل و ارتفاع مناسب و استاندارد قرار داشته باشند که امکان دسترسی افراد به آنها بطور ایمن و به سهولت فراهم باشد( حداکثر ارتفاع توالت فرنگی ۴۵ سانتی متر و فاصله آن تا دیوار مجاور ۳۰ سانتی متر توصیه شده است ).

۹- از قرار دادن هرگونه وسایل اضافی ( از قبیل تی، کف شوی ، تشت و رخت آویز و غیره ) که ایجاد مزاحمت و یا باعث بروز مشکل و حادثه کند در محل سرویسهای بهداشتی باید ممانعت گردد.

۱۰- در صورت مشاهده حشرات موذی بخصوص سوسک در سرویس های بهداشتی باید سریعا” اقدامات سمپاشی و بهداشتی معمول گردد

۱۱- حفظ دمای مناسب هوا در حمام و سرویسها به منظور جلوگیری از سرماخوردگی اهمیت زیادی دارد.

۱۲- استفاده از بخاریهای نفتی و چراغهایی از این قبیل در داخل حمام ممنوع است .

۱۳- وان حمام بایستی در محل مناسب قرار داشته و فاقد لبه های شکسته و برنده باشد. و ارتفاع آن نیز زیاد نباشد

۱۴- چنانچه جلوی در سرویسهای بهداشتی از پادری استفاده می شود ، باید از نوع مناسب انتخاب شود که احتمال سرخوردن و جابجائی نداشته باشد. بدیهی است نظافت ، شستشو و ضدعفونی پادری نیز بایستی مرتبا” صورت پذیرد.

 

گردآوری و تنظیم : واحد آموزش و برنامه ریزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp

×

سلام

چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید در خدمت هستیم

× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟