نکات ایمنی آبگرمکن

انفجار آبگرمکن از جمله حوادثی است که هر سال خسارات سنگین جانی و مالی قابل توجهی را به شهروندان وارد می کند، نتایج تحقیقات و بررسی های کارشناسان ایمنی سازمان آتش نشانی، نشان می دهد.

علت اصلی این انفجار ها عبارتند از :

 • نقص فنی در سیستم سوخت رسانی وسیله.

 • نقص فنی در سیستم تنظیم خودکار میزان گرما.

 • دستکاری و تغییر عمدی سیستم سوخت از جمله یکسره کردن سوخت به کوره یا برداشتن کاربراتور یا تغییر نوع سوخت ن از جمله نفت به گاز یا گاز مایع به گاز شهری .

 • مجهز نبودن آبگرمکن به شیر اطمینان (سوپاپ اطمینان)و یا نقص فنی در آن.

 • دقت کنید هنگام خرید آبگرمکن ،آبگرمکنی را انتخاب کنید که دارای سیستم ایمنی بوده و تائیدیه موسسه استاندارد را داشته باشد و پس از نصب نیز متخصصان امر به طور مستمر آن را کنترل و مراقبت کنندو در صورتیکه در این باره تخصص ندارند از دستکاری آن بپرهیزند.

توصیه و هشدار های ایمنی در مورد آبگرمکن

 • آبگرمکن باید به ترموستات و شیر اطمینان مجهز باشد و در فاصله زمانی معین و مستمر بازبینی و کنترل شود تا از سالم بودن و درست کار کردن آن اطمینان حاصل شود.

 • تعمیرات و رفع نقص این گونه وسائل باید به دست متخصص اهل فن انجام شود و به هیچ وجه نباید تعمیر این وسایل را به افراد عادی و غیر متخصص سپرد.

 • از قرار دادن موادی که قابلیت شعله وری دارند یا به سرعت شعله ور می شوند در اطراف آبگرمکن باید خودداری کرد.

 • تبدیل آبگرمکن نفت سوز به گاز سوز اکیداً ممنوع است زیرا وسائل و سامانه ساخت و بهره برداری هر آبگرمکن متناسب با نوع سوخت آن است و تغییر سوخت آن موجب اختلال در کارکرد آن می شود و احتمال خطر وجود دارد .

 • به هیچ وجه نباید از سوخت دیگری غیر از سوختی که آبگرمکن بر اساس آن طراحی و ساخته شده استفاده کرد.

 • برای روشن کردن آبگرمکن نفت سوز باید چند لحظه بعد از زدن دکمه ورود سوخت به کوره آن را روشن کرد تا از جمع شدن نفت در داخل کوره و بد سوزی آبگرمکن جلوگیری شود.

 • ژیگلور آبگرمکن های گاز مایع و گاز طبیعی باید با توجه به نوع سوخت آنها انتخاب و نصب شود،در صورت تغییر سوخت استفاده از ژیگلور مناسب توصیه می شود.

 • آبگرمکن باید در مکانی نصب شود و مورد بهره برداری قرار گیرد که دارای حداقل رطوبت باشد تا از زنگ زدن آن جلوگیری شود.

تمهیدات لازم برای خاموش کردن آتش سوزی

۱-در صورت آتش گرفتن آبگرمکن نفتی شیر آب گرم آن یا یکی از شیر های آب گرم دیگر را باز کنید تا فشار درون منبع کاهش یابد پس ازآن جریان نفت را به داخل کوره از کاربراتور قطع کنید ، در صورت نشت نفت از داخل کوره به بیرون و شعله ور شدن آن برای خاموش کردن شعله های آتش از خاموش کننده دستی پودر و گاز استفاده کنید.

۲-در صورت آتش گرفتن آبگرمکن گازی شیر آب گرم آن یا یکی از شیرهای آب گرم دیگر را باز کنید  تا فشار درون منبع کاهش یابد ، پس از آن جریان ورود گاز را به درون کوره از رگلاتور یا شیر اصلی قطع کنید.

۳-در صورتی که آبگرمکن با سوخت گاز مایع کار می کند و آتش سوزی در سیلندر گاز مایع رخ داده است و جریان گاز را با بستن شیر اصلی (در صورت سالم بودن)از سیلندر گاز قطع و بدنه سیلندر را با آب خنک کنید.

۴-در صورت خراب بودن شیر اصلی سیلندر ،شعله آتش دهانه آن را نباید خاموش کرد بلکه باید سیلندر را در وضعیتی قرار داد که آتش خروجی از دهانه به مواد قابل اشتعال برخورد نکند و یا به بدنه سیلندر برنگردد پس از آن بدنه سیلندر را آب با خنک کنید.

توصیه برای پیشگیری از رخداد حادثه

۱-هنگام خرید آبگرمکن توجه داشته باشید که از نوع مرغوب و استاندارد باشد.

۲-برای نصب آبگرمکن از افراد متخصص و وارد بهره بگیرید.

۳-اصول و هشدار های ایمنی را که در دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه قید شده به دقت مطالعه و رعایت کنید.

۴-اجزاء اصلی بدنه و متعلقات آبگرمکن (شیر اطمینان ،ترموستات،کاربراتور،لوله کشی سوخت دستگاه از لحاظ نشت سوخت(گاز یا نفت) و یا سیم برق از نظر آسیب دیدگی)بطور مستمر از نظر سلامت کارکرد حداقل سالی یکبار با بهره گیری از دانش افراد متخصص باز بینی و سرویس شود.

۵-هرماه یکبار با بلند کردن دستگیره کلنگی شیر اطمینان از عبور و جریان آب آن مطمئن شوید.

۶-دقت کنید هنگام نقاشی ساختمان شیر آبگرمکن با رنگ پوشیده نشود،خشک شدن رنگ بر روی شیر عملکرد آن را مختل می کند.

طبق دستورات داده شده از بروز آن‌ها جلوگیری به‌عمل آورید.

 

گردآوری و تنظیم : واحد آموزش و برنامه ریزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp

×

سلام

چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید در خدمت هستیم

× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟