توصیه ها و هشدارهای ایمنی به منظور جلوگیری از بروز حوادث کوهستان و طبیعت

سفر به کوهستان و طبیعت انسان را به خدا نزدیک تر می کند زیرا که عظمت مخلوقات پروردگار را به واقع حس خواهیم نمود اما توجه نکردن به موارد ایمنی ، حوادث ناگوار گوناگونی رخ می دهد که خطرات جانی جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت . لذا در اینجا به منظور جلوگیری از بروز بسیاری از حوادث و خطرات احتمالی ناشی از بی دقتی در سفر به طبیعت و کوهستان متذکر می شویم .

۱.زمانبندی برنامه : در هنگام عزیمت به طبیعت برنامه زمانبندی مشخصی را تهیه و آن را رعایت فرمایید زیرا برخورد با تاریکی شب باعث گمراهی می شود. این امر در فصل زمستان بسیار پر اهمیت و مهم بشمار می رود زیرا که تاریکی شب زودتر فرا می رسد و احتمال خطر یخ زدگی مسیرها و سرمازدگی اعضا بدن را به همراه دارد. توجه داشته باشید که در زمستان در هر ناحیه از مسیر که هستید قبل از ساعت ۱۳ اقدام به بازگشت نمایید که زمان مناسب در روز و روشنائی کافی برای بازگشت به مبداء را داشته باشید.
۲. دقت مضاعف در هنگام فرود و بازگشت از مسیر صعود شده : به خاطر داشته باشید که اغلب محبوس شدن ها و سقوط ها در هنگام ورود و بازگشت به وقوع می پیوندد. زیرا هر مسیری که صعود می شود بازگشت از آن بسیار دشوارتر و در بعضی مواقع امکان پذیر نمی باشد . لذا قبل از صعود هر مسیر به فکر بازگشت آن مسیر باشید. بعضی افراد بر این باورند که صعود و بالا رفتن از دیواره دشوارتر است اما باید بدانند که فرود وبازگشت از مسیر صعود شده بسیار خطرناک تر و فنی تر است .
۳. صعود از مسیرهای ناآشنا : تعدادی از افراد به اشتباه و عمداً از مسیرهای ناشناس صعود می کنند که خطر گم شدن را به همراه دارد . پیشنهاد می شود اگر فردی به هر دلیلی از مسیر ناشناخته اقدام به صعود نمود ، مسیر خود را با سنگ چین و با موارد دیگر نشانه گذاری نمایند که حداقل راه بازگشت خود را پیدا کنند.
۴. همراه داشتن موبایل با باطری اضافه : موبایل و مدیریت در شارژ موبایل در امر نجات و کمک رسانی به افراد گمشده و حادثه دیده بسیار پراهمیت است . این وسیله هم در امر اطلاع رسانی به گروه نجات و هم در اعلام گزارشات لحظه ای از شخص حادثه دیده به گروه نجات در هنگام تجسس و مکان یابی کمک میکند ، لذا خواهشمند است در هنگام وقوع حادثه از مکالمات بی جا خودداری نمائید و در شارژ تلفن همراهتان مدیریت و سعی کنید فقط با گروه نجات ارتباط تلفنی داشته باشید.
۵. استفاده از لوازم گرماساز و روشنائی : استفاده از چراغ پیشانی و یا چراغ قوه های LED و داشتن لوازم گرماساز مانند کبریت ، الکل جامد و … در امر کمک رسانی به خود و گروه نجات بسیار مؤثر است ، همانطور که می دانید آتش در گرم نمودن افراد بسیار مفید و روشنائی آن نیز در امر تجسس نجاتگران کمک بسیار شایانی می کند ، به این فکر نباشید که صعود شما در روز صورت می پذیرد و به وسائل روشنائی نیاز ندارید ، بلکه بدانید که شاید یک حادثه کوچک ( پیچ خوردگی یا گمراهی از مسیر) باعث میشود به تاریکی شب برخورد کنید ، بنابراین وسائل مذکور را همیشه همراه داشته باشید.
۶. استفاده از سوت : همیشه یک سوت همراه خود داشته باشید که در صورت گم شدن از آن استفاده کنید.
۷. به همراه داشتن لباس اضافه: در بسیاری از موارد ممکن است ، بارندگی ، خیس بودن و یا پارگی البسه حادثه ساز شده و خطر سرمازدگی را به دنبال داشته باشد ، بنابراین توصیه می شود همیشه لباس اضافه جوراب ، کلاه ، بادگیر و … به همراه داشته باشید.
۸. پوشیدن لباس با رنگ روشن و شب نما : سعی کنید از لباسهای روشن و شب نما استفاده کنید زیرا در هنگام گم شدن و یا هرگونه حادثه احتمالی رویت فرد گمشده توسط گروه نجات بسیار آسانتر خواهد بود.
۹. همراه داشتن آب و خوراکی : حتی برای یک ساعت هم که به طبیعت سفر می کنید آب و مواد خوراکی مورد نیاز همراه داشته باشید زیرا ممکن است در هنگام اجرای برنامه ، حادثه ای حتی کوچک، مدت برگزاری برنامه را طولانی کرده و از لحاظ گرسنگی و تشنگی افراد دچار مشکل شوند .
۱۰. استفاده از لوازم و تجهیزات مناسب : در خیلی اوقات نداشتن لوازم مناسب از قبیل کفش و … باعث می شود شخص در یک مسیر ساده گیر افتاده و یا حتی سقوط کند .
۱۱. استفاده از کمک های اولیه : در بعضی مواقع یک زخم یا پارگی ساده باعث بروز حادثه میشود . بنابراین همیشه لوازم کمک های اولیه همراه داشته باشید و آموزش های لازم در این زمینه را آموخته باشید.
۱۲. هواشناسی : قبل از ورود به طبیعت از وضعیت آب و هوائی منطقه آگاهی پیدا کنید. در صورت ناپایدار بودن هوا از سفر به کوهستان جداً خودداری کنید .
۱۳. آموزش : یکی از مهمترین مواردی که می توان در جهت کاهش حوادث به آن اشاره کرد آموزشهای صحیح در این مورد است. لذا آموزشهای لازم و صحیح را از مربیان مجرب فرا گیرید.
۱۴. اطلاع رسانی به خانواده و دوستان : حتماً قبل از رفتن به طبیعت و کوهستان بستگان خود را از مکان گردش مطلع سازید و مدت زمان اجرای برنامه و زمان بازگشت را به آنان اعلام نمائید.
۱۵. همراه داشتن کارت شناسایی : همیشه یک کارت شناسائی که گروه خونی ، آدرس و تلفن محل سکونت و تلفن تماس اضطراری در آن درج شده باشد را همراه داشته باشید .

گردآوری و تنظیم : واحد آموزش و برنامه ریزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp

×

سلام

چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید در خدمت هستیم

× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟