توصیه های ایمنی در برق گرفتگی

الف : توصیه های ایمنی برای مشترکان  برق

 • دقت کنیدکه هیچ وقت با دست خیس و پای برهنه به لوازم  برقی دست نزنند.همانطور که بیان شد با خیس شدن  بدن از مقاومت الکتریکی آن کاسته  شده  و لذا عبور جریان  الکتریکی از بدن  شدیدتر و موثر تر  می شود زیرا  جریان برق همیشه  سعی دارد از نزدیکترین  و راحتترین  راه به زمین  انتقال یابد.

 • هنگام تعویض لامپ، کلید، پریز یا تعمیر هر وسیله یا هر دستگاه برقی دیگر سعی شود که برق از طریق کنتور (فیوز) قطع شده باشد. در همین راستا باید دقت شود که هنگام سیم کشی، سیم فاز در مدار کلید برق قرار گرفته باشد در این صورت با خاموش کردن جریان از طریق کلید  جریان فاز قطع خواهد شد.در غیر اینصورت هر چند که با بستن کلید برق و قطع شدن جریان نور امکان روشن شدن لامپ وجود نخواهد داشت  ولی تماس سیم فاز با بدن انسان و تکمیل مدار مثلاً از طریق زمینی که فرد روی آن ایستاده  و یا قرار گیری دست  بر روی دستگاه  یا دیوار می تواند منجر به  عبور جریان از بدن وبرق گرفتگی شود.

 • به طور کلی استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط های بادرجه رطوبت بالا نظیر  حمام  توصیه نمیشودو باید سعی شود  حتی الامکان  هیچگونه  انشعاب برق در این  نوع محیط ها وجود نداشته باشد و روشنایی آن از خارج تامین شود  در صورت نیاز اتصال سیمها به لامپ باید طوری طراحی شود که رطوبت  در آن  موثر نشود .بخاطر داشته باشید  که تحت هیچ شرایطی از بخاریها یا اجاق های برقی معمولی در محیط های یاد شده استفاده  نشود.

 • هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر از تعویض و تعمیر آنها خوداری کنید.

 • هیچگاه سیم برق دار را از زیر فرش یا موکت عبور ندهید زیرا ممکن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن سیم صدمه ببیندو حالت عایقی خود را از دست بدهدوهمچنین در صورتی که اندازه سطح مقطع سیم با نوع مصرف کننده ای که با آن وصل است متناسب نباشد سیم گرم می شود و در نتیجه به مرور زمان با کاسته شدن  از خاصیت هدایتی آن شدت گرم شدن آن بیشتر خواهد شدتا جایی که سیم شروع به ذوب شدن و ایجاد جرقه میکند.از آنجایی که در اغلب موارد کف پوش ها، فرشها، موکتها و این قبیل  زیراندازها ا زمواد قابل اشتعالی نظر نخ، پلاستیک، پشم والیاف مصنوعی تهیه شده اند آتش گرفته  و در نهایت ایجاد آتش سوزی می کند.

 • هنگام تمیزکردن دیوار ها و لوازم برقی مواظب باشید کلید هاو پریز ها خیس نشوند زیرا آب هادی بسیار خوبی است ودر صورتیکه وارد کلید ها و پریز ها شود خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت ودر این گونه  مواقع  قبل از شروع کار کلید اصلی را از کنتور قطع و پس از اتمام کار و خشک شدن پریز ها و کلید ها فیوز را وصل کنید.

 • هنگام سوراخکاری دیوارها به منظور نصب ساعت دیواری، تابلو ها یا هر مورد دیگر دقت شود به مسیر سیم کشی برق صدمه وارد نشود.

 • اگر پریز های برق در ارتفاع پایینی از دیوار ها قرار دارد (کمتراز ۱۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر)لازم است آنها به وسیله درپوش های ایمنی که به همین منظور ساخته شده است مسدود شوند.

 • در صورتیکه در اطراف ساختمان شبکه برق عبور کرده است هنگام تعویض یا دستکاری آنتن تلویزیون در پشت بام یا بالکن مواظب خطوط برق باشید .زیرا  همانگونه  که قبلاً بیان شد حوزه القایی حاصل از این نوع شبکه ها  قبل از آنکهبرخورد شده با ایجاد قوس الکتریکی منجر به  برق گرفتگی و سوختگی های شدید خواهدشد.(یعنی اگر فقط به ان  نزدیک شود برق گرفتگی ایجاد میشود.)

 • سیمهای وسایل برقی به ویژه انواع قابل حمل و نقل از قبیل اتو،پلوپز، رادیو ونظایر آن را هرچند وقت یکبار بازرسی و در صورت  مشاهده هر گونه خرابی یا فرسودگی تعویض کنید.

 • هچ نوع اسباب بازی کودکان نباید بوسیله برق شبکه بکار بیافتد .بارها مشاهده می شود که والدین به منظور صرف جوئی به جای باطری اینگونه اسباب بازی ها  از آدابتور استفاده می کنند و بدین ترتیب کودک خود را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می دهند.

 • پریز های برق و تلفن با انتخاب نوع مخصوص از یکدیگر مشخص شود تا دوشاخه وسایل  برقی و تلفن  به اشتباه  درون پریز ها قرار نگیرد و باعث صدمه دیدن  وسایل یاد شده نشود.

 • برای قطع مدار در موقع اتصالی سیمهای برق در منزل وخرابی دستگاههای برقی از فیوز اتوماتیک و یا مینیاتوری با آمپراژ مناسب با میزان مصرف استفاده شود بهتر است برای وسایلی مانند کولر، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، یخچال  بزرگ ویترینی و آبگرمکن های برقی که به جریانی بیش از ۶ آمپر نیاز دارنداز فیوز های مجزا استفاده شود تا در موقع  بروز اتصالات در اینگونه  وسایل  جریان برق کل منزل قطع نشود و از وارد شدن آسیب به وسایل دیگر جلو گیری شود.

ب: توصیه های عمومی

۱-روشنائی میدان ها، پارک ها، معابر، بلوار هاو نظایر آن اغلب از طریق تیرهای فلزی تامین می شود. در این تیرها اجباراً دریچه هایی برای رفع عیوب ونصب فیوز تعبیه شده است که کنجکاوی اطفال و کودکان خردسال که در آن اطراف به بازی و تفریح سرگرم هستند، می تواند به حوادث ناگواری منتهی شود، لذا لازم است خانواده  ها علاوه بر مواظبت  از فرزندان خود و ارائه آموزش های  لازم به آنها بر دستکاری نکردن  اینگونه  دریچه ها، در صورت مشاهده  هر گونه  مورد خاص در این زمینه  مراتب را به اولین پست  برق اطلاع دهند.

۲-اگر در اطراف  زمین یا ملک شما خطوط انتقال و توزیع  برق وجود دارد پیش از شروع مراحل ساختمان  سازی موضوع  رابا شهرداری و شرکت های برق در میان بگذارید تا علاوه بر اینکه از خطرات احتمالی برق گرفتگی پیشگیری شود  از نظر  دعاوی حقوقی مشکلی پیش نیاید.

۳- بالا رفتن از تیر های برق همواره  خطرناک است .همیشه  مد نظر  داشته  باشید سیمهای شبکه فاقد روکش است  و نزدیک شدن  به آنها ممکن است  به قیمت جان شما تمام شود.

۴-نصب هرگونه  اعلانات  بصورت  تابلو های معرف شغل  یا تبلیغاتی و غیره  به تیر های شبکه علاوه بر خطرات  برق گرفتگی، دخل و تصرف و دخالت در تاسیسات  برقی محسوب شده و پیگرد قانونی دارد .از طرف دیگر تابلو های نصب شده  م یتواند برای کارکنان این صنعت هنگام  کار روی شبکه  ایجاد مزاحمت  کند و حتی به حوادث خطر ناک بیانجامد.

۵-اگر با شخص برق گرفته ایی مواجه شدید  فوراً با یک تکه چوب خشک و یا با پیچاندن  یک پارچه  خشک به دور دست خود لباس اورا گرفته  و در صورت  نیاز تنفس مصنوعی را آغاز کنید. شخص دیگری را مامور کنید  تا اورژانس را خبر کند.

۶-در هر محل یا مکانی که با علامت خطر برق گرفتگی مواجه شدید  از نزدیک شدن  به آن محل  و دست زدن به آن خودداری کنید.

۷-استفاده از انشعاب برق غیر مجاز علاوه بر اینکه فعل حرامی است و می تواند حوادث شدیدی را به دنبال داشته باشد قابل پیگرد قانونی نیز است.

۸-هنگام حفاری به منظور لوله کشی آب یا گاز یا پی کنی ساختمان  و هر منظور دیگر متوجه باشید که اگر به عمقی رسیدید که یک یا دو ردیف آجر یا موزائیک یا نوار زرد رنگ خطر علات گذاری شده است  حتماً در زیر آنها تاسیسات برق، یا آب وجود دارد .در اینصورت  عملیات  متوقف و سازمان مسئول را مطلع سازید .

ج: توصیه های ایمنی برای کارکنان  صنعت برق

 • دقت کنید که هنگام  تعمیرات، بعد از آزمایش های لازم  و کسب اطمینان  از بی برقی حتماً دو سمت محل کار  را اتصال زمین عینی موثر کنید.

 • قبل از بالا رفتن از تیرکمربند ایمنی،رکاب ،کلاه ایمنی و سایر وسایل حفاظت فردی خودرا  بازدید و یا اطمینان کامل کارا را شروع کنید.

 • قبل از صعود از تیر اشباع شده – هر چند که عمر آنها زیاد است ولی پایه آنها همیشه  در معرض رطوبت  زمین و در نتیجه پوسیدگی است –از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

 • هیچگاه خطر یا شبکه ای را بی برق تلقی نکنید مگر آنکه عیناً خود شاهد برق باشید. پس از اطمینان حتماً خط را از دو طرف محل کار ارت کنید . بخاطر داشته باشیدکه ارت کردن از یک طرف کافی نیست.

 • همیشه به خاطر داشته باشید اگر روی یک تیر، دو خطر با فیدر های مجزا انتهایی شده اند  حتماً هر دو خطر  را قطع و ارت کنید.

 • بستن سه سیم (فاز ها) به هم در خطوط فشار متوسط و قوی مشکلی را حل نمیکند  زیرا ممکن است به علت نشت  برق ناشی از ترک یک مقره معیوب کنسول برقدار و در نتیجه  سه فاز تبدیل  به یک فاز شود.

 • استفاده از لباسهای با الیاف مصنوعی باعث می شود که هنگام حوادث منجر به  ایجاد قوس الکتریکی، الیاف به راحتی سوخته  و به گوشت  و پوست بدن مصدوم  وارد شود  که این امر با شدت بخشیدن  به جراحات ، معالجه  را مشکل  و زمان بهبودی را طولانی می کند. مناسبترین  لباس برای کاربر روی شبکه های برق از نوع نخی است.دقت شود که در ساخت اینگونه لباس ها  از زیپ و دگمه های فلزی استفاده نشود.

 • استفاده از انبر دست به جای فیوزکش خطر سوختن سرو صورت  را به همراه خواهد داشت .

 • در انجام هر نوع فعالتی مخصوصاً کار کردن با بالابر هادر معابر عمومی و انجام تعمیرات یا تعویض پلاک معبر وسط خیایان ها  و بلوار ها  و پارکها و خیابانها و… ایمن سازی اطراف محیط کار را  فراموش نکنید .برای پیشگیری از برخورد  وسایط نقلیه  با بالا برها ا زاعلام هشداردهنده  موثر  و مطابق با استاندارد  استفاده  کنید. تابلو های هشدار دهنده  مسیر  و به عبارت بهتر فرصت  تصمیم گیری و اجراء داشته باشند.

 • اگر در محلی حفاری کرده و ادامه کار به روز بعد محول شده باشد لازم است که اطراف محل حفاری شده با چراغ های چشمک زن و تابلو های احتیاط و خطر که از دید راننده استاندارد باشد مصور شود.

 

گردآوری و تنظیم : واحد آموزش و برنامه ریزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp

×

سلام

چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید در خدمت هستیم

× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟