توصیه های ایمنی درخصوص چاه

عوامل تخریب درچاه

  • طوقه چینی غلط.

  • ترکیدگی لوله آب سرد و گرم یا لوله فاضلاب در کنار یا روی دهانه چاه

  • زمین لرزه.

  • تحت فشار قرار گرفتن لوله های فاضلاب هنگام رفع گرفتگی و باز کردن آنها.

  • نبود لوله هواکش در چاه که موجب می شود تراکم گاز های موجود و بخار های ایجاد شده، قطرات آب تولید کند و باعث فروریختن جداره چاه می شود.

  • پرشدن چاه، بالا آمدن آب، ضایعات و سست شدن طوقه و تخریب بدنه آن؛ چاه هایی که بدون  انباری هستند بعلت زود پرشدن ایمنی و اعتباری ندارند .

  • حرکت و پارک وسائل نقلیه  روی دهانه چاه.

  • رعایت نکردن فاصله بین دوچاه

  • هنگام احداث چاه دهانه آن را با وسایل مقاوم  بپوشانید.

رعایت نکردن احداث چاه

اطلاعات ضروری ساکنان خانه از موقعیت چاه وتاریخ حفرآن، حجم وطول انباری ومیله، سالم بودن  طوقه چینی و گلدان ، سالم بودن لوله های آب و فاضلاب و نوع آنها همچنین محل عبور لوله هواکش چاه، محل چاه های متروک و فاصله آن و تاریخ آخرین  بازدید.

این اطلاعات می تواند بر روی نقشه ای ترسیم و تاریخ حفر چاه  در آن ذکر شود، تحویل این اطلاعات در زمان خرید و فروش خانه امری ضروری است .

سمت انباری چاه نباید به طرف ساختمان باشد.

اتصالات لوله ها بایدبا دقت خاص بهم وصل شوند، روی لوله ها را با خاک نرم بپوشانید سپس کف سازی را آغاز کنید.

هنگام حادثه چگونه عمل کنیم :

نجات جان انسانی که به کام  چاه فرو می رود به اطلاعات و ابراز خاصی نیازمند است.شما با آگاه ساختن سریع گروه نجات آتش نشانی قدم اصلی را در راه نجات فرد به عهده دارید شما با قرار دادن یک نفر به عنوان راهنما در خیابان اصلی محل حادثه هدایت آتش نشانان و نجاتگران آتش نشانی را به محل تسریع و آسان کنید.

شیر فلکه آب ساختمان را ببندید .از محل ریزش فاصله بگیرید.با اشیاء مقاوم اطراف محل ریزش را سد کنید.از رفتن افراد نا آشنا و غیر حرفه ای به درون  چاه جلوگیری کنید.

در صورت شنیدن صدای فرد سقوط کننده او را دلداری بدهید و در صورت امکان با یک رشته طناب بلند از او بخواهید سر طناب را دورکمر خود ببندد و شما سر دیگر طناب را به محلی مطمئن و استوار محکم کنید.

هرگز سر را به دورن چاه فرو نبرید زیرا امکان مسموم شدن ناشی از گاز چاه وجود دارد این گاز می تواند موجب انفجار هم بشود  در نتیجه با کبریت و چراغ روشن  به دهانه چاه  نزدیک نشوید.

گاز های موجود در چاه هیدروژن سولفور ، آمونیاک، گاز کربنیک، متان و ممکن است بر اثر تخمیر و تبخیر ضایعات  گاز های دیگری نیز وجود داشته باشد.

آسیب دیدگی بر اثر سقوط در چاه شامل:

شکستگس استخوان، شوک شدید، خونریزی، تحریکات چشمی و پوستی، بیهوشی ، سرفه شدید  قطع نخاع و شکستگی ستون فقرات و گاه مهره های گردن است.

 

 

گردآوری و تنظیم : واحد آموزش و برنامه ریزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp

×

سلام

چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید در خدمت هستیم

× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟