توصیه ها و هشدارهای ایمنی در مورد نفت

نگهداری، حمل و نقل و استفاده

-۱ فروشگاه های توزیع کننده نفت ضمن رعایت موازین ایمنی باید جهت مقابله با خطر آتش سوزی سطل حاوی ماسه خشک و هم چنین حداقل یک دستگاه خاموش کننده پودری استاندارد که به طور منظم و دوره ای سرویس و شارژ می شود ، در اختیار داشته باشند و همه عوامل فروش و توزیع نفت باید طرز کار و استفاده از خاموش کننده مزبور را به خوبی بلد باشند تا در مواقع خطر از آن استفاده نمایند.

-۲ هرگونه حمل و نقل نفت باید صرفاً در ظروف فلزی و در بسته انجام گردد و استفاده از ظروف پلاستیکی و غیرفلزی در باز ممنوع و خطرآفرین می باشد.

-۳ به شهروندان توصیه می گردد از نگهداری نفت به مقادیر زیاد و در بشکه های بزرگ درباز خصوصأ بر روی بام تصرفات شهری و واحدهای مسکونی اکیدأ خودداری نمایند.

-۴ توصیه می شود لزومأ نفت را در ظروف فلزی با گنجایش حداکثر ۲۰ لیتر دردار به نحوی که در آن کاملأ بسته باشد نگهداری نمایید و سقف نفت ذخیره شده در منازل از سه ظرف ۲۰ لیتری  ۶۰) لیتر ( تجاوز نکند.

-۵  هرگونه ذخیره سازی نفت و مشتقات آن برای مصارف بالاتر باید با استفاده از مخازن مناسب و برابر ضوابط استاندارد انجام شود . مخازن بزرگ باید لزومأ ایزوله و در زمین دفن شده باشد . نصب لوله تخلیه گاز ، نصب تلمبه مناسب ، تعبیه دریچه تخلیه و در نهایت رعایت دقیق ضوابط ایمنی برای این امر ضروری است.

-۶ مجددأ تاکید  می نماید از نگهداری نفت در ظروف غیر فلزی و باز اکیدأ خودداری نمایید . نفت را هرگز در بطری و ظروف شیش ه ای نگهداری نکنید زیرا خطر نوشیدن آن توسط کودکان و مسمومیت آنها را به دنبال خواهد آورد.

-۷  ظروف نفت را حتی المقدور در طبقه هم کف و در محل مناسب در حیاط منازل که تهویه هوا بطور طبیعی انجام می شود قرار دهید و از قرار دادن ظروف حاوی نفت در روی بام، طبقات بالا ، راه پله ها و زیرزمین اکیدأ خودداری نمائید.

-۸ اطراف ظروف حاوی نفت می بایستی خالی باشد ، هرگز در کنار این ظروف مواد قابل اشتعال هم چون کاغذ ، جعبه های چوبی و مقوایی ، پارچه ، پلاستیک ، سیلندر گاز ، موادشیمیایی و امثالهم را قرار ندهید.

-۹ ظروف حاوی نفت را در معرض و یا در محلی که حرارت زیادتر از حد طبیعی به آن می رسد و یا در مجاورت منابع گرمازا مانند آبگرمکن ، بخاری ، شوفاژخانه و امثالهم قرار ندهید.

-۱۰  از دسترسی و نزدیک شدن کودکان به ظروف حاوی نفت به طور اکید ممانعت نموده و به کودکان در مورد خطرات بازی با نفت و مواد نفتی آموزش و هشدار دهید.

-۱۱ برای نقل و انتقال مواد نفتی از ظروف بزرگتر به ظروف کوچکتر از تلمبه های مناسب استفاده کنید تا از ریخت و پاش مواد نفتی جلوگیری گردد.

-۱۲ جهت سوخت رسانی به وسایل نفت سوز خانگی مانند بخاری و آبگرمکن از ظروف قابل حمل کوچکتر فلزی استفاده کنید تا بخاطر سنگینی ظروف بزرگت ر و لرزش و ریزش نفت به اطراف، حادثه ای ایجاد نشود.

-۱۳ همواره سعی کنید به مقدار مورد نیاز نفت را از مخازن بزرگتر به ظروف کوچکتر منتقل کنید و نگذارید که نفت در ته ظروف کوچکتر به صورت ته مانده باقی بماند تا موجب بروز خطرات بعدی شود.

-۱۴ سعی کنید در هنگام سوخت رسانی به وسایل نفت سوز خانگی از قیف مناسب فلزی استفاده نمایید . استفاده از قیف های نامناسب و کوچک پلاستیکی و کاغذی که گاه خود شهروندان با استفاده از کاغذهای روزنامه و امثالهم آن را درست می کنند بسیار خطرناک است.

-۱۵ برای سوخت رسانی به وسایل نفت سوز خانگی ابتدا آنها را خاموش کنید و سپس به طریق مطمئن در آنها نفت بریزید . بخاریهای دستی را هرگز در زمانی که روشن هستند در مجاورت ظروف حاوی نفت قرار ندهید.

-۱۶ بسیاری از شهروندان به بهانه صرفه جویی و به غلط نفت را با دیگر مشتقات آن مانند گازوئیل مخلوط کرده و مورد استفاده قرار می دهند ، توصیه می نماید اکیدأ از این کار خودداری نموده و سلامتی و جان خود را در معرض خطر قرار ندهند.

-۱۷ در صورت بروز حریق ناشی از نفت هرگز از آب برای اطفاء آن استفاده ننمایید زیرا استفاده از آب نه تنها باعث اطفاء و خاموشی حریق نمی گردد بلکه باعث شدت و گسترش آن خواهد شد.

-۱۸  در صورت بروز حریق ناشی از نفت می توانید مقداری ماسه خشک بر روی آتش ریخته و یا یک پتو یا گونی نمدار را به طور کامل بر روی کانون حریق انداخته و آن را مهار کنید.

-۱۹ برای مقابله با خطر وقوع حریق ناشی از نفت حتمأ یک دستگاه خاموش کننده استاندارد پودری را در محل سکونت خود نگهداری نمایید.

-۲۰ در صورت گسترده بودن حریق و عدم توانایی و امکان کنترل و مهار آن سریعأ کودکان و افراد کهنسال را از محل حریق دور کرده و به مکان مطمئن و ایمن انتقال دهید و سپس ضمن حفظ خونسردی خود مراتب را از طریق تلفن ۱۲۵ با ذکر اطلاعات دقیق به آتش نشانی اطلاع دهید و با مأمورین این سازمان جهت اطفا ء حریق و امداد نجات همکاری نمایید.

گردآوری و تنظیم : واحد آموزش و برنامه ریزی  سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp