بهارمان را با چهارشنبه سوری و بی احتیاطی خزان نکنیم.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان گفت: این مراسم با برپائی آتش در نقاط از پیش تعیین شده، برای به راه انداختن جشن وشادی آغاز می شد، اما متاسفانه این مراسم پس از گذشت سالها با ورود و ساخت مواد منفجره شکل خود را از دست داده و امروزه توسط بعضی افراد تغییرماهیت یافته و منجر به افراط کاری گردیده است.

سید مهدی مجدالاشرافی افزود: نگاهی به حوادث روز های پایانی سالهای گذشته،بیانگر این حقیقت است که هر ساله در اثر همین افراط کاریها تعداد قابل توجهی از هموطنان عزیز ما براثر استفاده وتماس با مواد شیمیایی محترقه ومنفجره به شدت دچارصدمات جسمی وروحی بعضا جبران ناپذیری از جمله، ضایعات پوستی، ریوی، دردهای شدید، سرگیجه، سوختگی اعضای بدن، نابینائی دائم وقطع اعضای بدن شده و در برخی موارد شدت جراحات وارده متاسفانه منجر به مرگ فرد حادثه دیده شده است.

مجدالاشرافی از مردم شریف و هوشیار دارالمومنین کاشان می خواهد تا توصیه های ایمنی ذیل را در ایام مذکور رعایت کنند.

 1. از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جداًً خودداری کنید.
 2. کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر هستند، استفاده از موادمحترقه توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.
 3. از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر، کوچه و خیابان خودداری نمایید.
 4. از نزدیک شدن به محل ها و موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کرده اند، دوری کنید، زیرا خطرات جبران ناپذیری می تواند به همراه داشته باشد زیرا  هر ساله شاهد حوادث رقت آوری در ایام چهارشنبه آخرسال از جمله سوختگی های شدید، از دست دادن چشم یا پاره شدن پرده گوش هستیم.
 5. تماشاچیان (ناظرین بی گناه) معمولا در خطر اصابت ترکش های ترقه ها و مواد منفجره هستند. سعی کنید در    تیر رس ترکش ها نباشید و هیچگاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرت نکنید.
 6. در صورت روشن کردن آتش توصیه می شود که آتش در حجم کم با رعایت کامل مواد ایمنی باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید.
 7. هیچ گاه نسبت به ساخت مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز اقدام نکرده و هرگز از آنها استفاده نکنید.
 8. هرگز مواد سوختنی و ترقه را  حتی  در مقادیر کم  یا در منزل نگهداری نکنید.
 9. از انداختن مواد تحت فشار(مانند کپسولها، اسپری حشره کش و…) و وسایل شیشه ای (مانند شیشه آب، آمپول و…) و قوطی های فلزی (مانند قوطی های اسپری و کنسرو) به درون آتش جدا بپرهیزید؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب  و وارد چشم می شود.
 10. قبل از ترک محل روشن کردن آتش، حتما از خاموش بودن آن مطمئن شده و باقیمانده آنرا حتما توسط آب سرد کرده و جمع آوری کنید.
 11. از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی کنند، جدا بپرهیزید.

وی درادامه ازهمشهریان محترم خواست در صورت بروز هرگونه حریق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی، مراتب راسریعابه شماره  تلفن ۱۲۵ سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp

×

سلام

چنانچه سوال یا پیشنهادی دارید در خدمت هستیم

× چگونه می توانم به شما کمک کنم ؟