ایمنی چهارشنبه آخر سال

مقدمه:

آمارها نشان می دهند که ۴۸درصد آسیب دیدگان در شب چهارشنبه سوری در گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال قرار دارند و بیشترین گروه دانش آموزان (بیش از ۳۴درصد آسیب دیدگان) بوده اند ، لذا آسیب های ناشی از مواد محترقه با آتش افروزی چهارشنبه سوره ، تهدیدی جدی برای سلامتی افراد (خصوصاً کودکان و نوجوانان) است و هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد.

یکی از عوامل ضروری برای پیشگیری از حوادث و اتفاقات ، ارتقای سطح آگاهی مردم و خصوصاً گروه های در معرض خطر است . معلومات ، آگاهی ها ، نگرش ، اعتقادات و باورهای افراد در مورد هر موضوعی نظیر حوادث چهارشنبه سوری عوامل مستعدکننده رفتار سالم و پیشگیری از این حوادث را تشکیل می دهد . این عوامل در فرد ایجاد انگیزه می نماید تا رفتار خود را تغییر دهد و از بروز این حوادث جلوگیری نماید.

آموزش سبب افزایش آگاهی ها در این زمینه می گردد ، نگرش های مطلوب را برمی انگیزد و نهایتاً مهارت ها و رفتارهای پیشگیری از حوادث مذکور در ذهن افراد شود . هر اندازه افراد درباره عواملی نظیر ترقه ، مواد منفجره و محترقه دیگر و آتش بازی ، که احتمال وقوع حادثه را افزایش می دهند ، بیشتر بدانند در آن صورت بهتر خواهند توانست از احتمال وقوع این حوادث پیشگیری نمایند.

برای پیشگیری از حوادث اسفناکی که در مراسم آتش افروزی چهارشنبه سوری احتمال وقوع آن می رود ، می توان از مدل پیشگیری از حوادث بهره جست .

چهارشنبه سوری و خطر سوختگی:

شایعترین حادثه ای که در چهارشنبه سوری رخ می دهد ، سوختگی درجه یک (سطحی) است ولی سوختگی های درجه دو (شدید) و درجه سه (شدیدترین نوع سوختگی) نیز در حوادث چهارشنبه سوری ، زیاد دیده می شود . درد ، تورم ، تاول و قرمزی پوست از مهمترین نشانه های سوختگی هستند . در میان نواحی مختلف بدن معمولاً سوختگی دست از بقیه شایع تر است و پس از آن ، سوختگی صورت و دیگر اعضاء بدن . قطع عضو و عفونت مثانه ، دو عارضه خطرناک از میان عوارض زودرس سوختگی اند و اختلال اعصاب و روان ، به ویژه افسردگی ، یکی از عوارض دیررس سوختگی است. اگر شدت سوختگی خیلی زیاد باشد ، حتی گاهی ممکن است کار مصدوم به مرگ نیز بینجامد.

خطر سوختگی و ۸ توصیه :

هدف از درمان سوختگی به حداقل رساندن عفونت و التیام بخشیدن هر چه سریعتر زخم و کاهش ناهنجاری ها از نظر زیبایی می باشد. اگر در این ایام ، با مصدومی مواجهه شدید که دچار سوختگی ناشی از مواد محترقه شده بود ، از توصیه های زیر کمک بگیرید:

 • مصدوم را از منبع سوختگی دور کنید و او را آرام کنید و شرایط عمومی وی را ارزیابی کنید . از باز بودن راه های هوایی و تنفس طبیعی او مطمئن شوید . صدایش بزنید یا تکانش بدهید تا از هوشیار بودنش اطمینان حاصل کنید . اگر بی هوش است ، سر او را عقب بکشید تا زبانش باعث انسداد راه های هوایی اش نشود و او را گرم نگه دارید.

 • محل سوختگی را با آب سرد و تمیز ، حداقل به مدت ۱۰ دقیقه ، بشویید و انگشتر ، النگو ، کمربند ، ساعت ف زیورآلات و وسایل تنگ و فشارنده را خارج کنید.

 • اگر لباس مصدوم روی عضو سوخته را پوشانده ، آن را از بدنش خارج کنید و اگر لباسش به پوست ناحیه سوخته چسبیده است ، دورتادور آن را تا محل چسبیده قیچی کنید.

 • تاول ها را نترکانید چون آن ها مانند پانسمانی مناسب در محل سوختگی عمل می کند و آن ناحیه را از آلودگی های محیطی در امان نگه می دارند . فقط در صورتی باید محل سوختگی را به طور کامل پاکسازی کرد که سوختگی شیمیایی اتفاق افتاده باشد اما این پاکسازی هم صرفاً باید به وسیله پزشکان و در شرایط استریل انجام شود.

 • با گاز استریل یا یک پارچه تمیز بدون کرک ، محل سوختگی را آرام بپوشانید و هرگز از خمیردندان ، ماست ، سیب زمینی رنده شده و روغن برای تسکین درد و بهبود سوختگی استفاده نکنید زیرا باعث بروز عفونت در محل می شود . به یاد داشته باشید هرگز یخ روی محل سوختگی نگذارید.

 • برای درمان و پانسمان سوختگی باید به یک مرکز بهداشتی یا درمانگاه مراجعه کنید . در سوختگی های سطحی می توانید با استفاده از پمادهای سوختگی و پوشاندن محل سوختگی با یک پارچه تمیز یا گازاستریل ، اقدام کمکی اولیه را انجام دهید تا در زمان مناسب ، مصدوم را به مرکز درمانی برسانید اما در سوختگی های شدید و عمیق باید بلافاصله با اورژانس (۱۱۵) تماس بگیرید.

 • نواحی تناسلی ، انگشتان ، کف دست ، صورت ، مخاط ها و چشم از قسمت های بسیار مهم بدن هستند که حتی سوختگی های کوچک آن ها هم باید به وسیله پزشک معاینه و درمان شود ، بنابراین اگر با کوچکترین سوختگی در این نواحی مواجه شده اید ، بلافاصله مصدوم را برای معاینه و درمان به مرکز درمانی برسانید

 • اگر منشاء سوختگی مواد نیمه جامد یا مایع است ، برای پاک کردن مواد تلاش نکنید ، زیرا ممکن است باعث صدمه بیشتر به بافت صدمه دیده شود.

 

توصیه های ایمنی:

 • از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی کنند، جداً بپرهیزید.

 • از آتش زدن لاستیک ، هیزم ، کارتن خالی ، ضایعات و … در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید؛ چرا که ضمن آلودگی شدید هوا، سایر خطرات را هم در بر دارد.

 • آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه، و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد.

 • در صورت روشن کردن آتش توصیه می شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جداً خودداری کنید.

 • هنگام استفاده از اینگونه مواد، حضور یک فرد بالغ و آشنا به نکات ایمنی ضروری است و این مواد را در اختیار بچه های کوچک قرار ندهید.

 • از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید.

 • ترقه ها و فشفشه های عمل نکرده را مجدداً روشن نکنید.

 • مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداری کنید.

 • از حمل مواد محترقه و منفجره در جیب هایتان اجتناب کنید. بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می کنند که به علت درجه آتش گیری پایین به زودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را به بارمی آورند.

 • هنگام استفاده از فشفشه، دستتان را باز نگهداشته و از جلوی صورتتان دور نگهدارید تا دچار سوختگی نشوید.

 • از طبقات بالا یا پشت بام اقدام به پرتاب نارنجک، فشفشه یا ترقه به سمت خیابان نکنید. این کار ۳ خطر در پی دارد: گیرکردن این مـواد به درختـان کوچـه و آتـش گرفتن درختان،برخورد آن ها با عابران پیاده یا برخورد آنها با سیم های برق و خطرات جانبی آن.

 • قبل از ترک محل روشن کردن آتش، حتماً از خاموش بودن آن مطمئن شده و باقیمانده آن را حتماً توسط آب سرد کرده و جمع آوری کنید.

 • هرگز آتش را در معابر باریک و در مجاورت پست های برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی بر پا نکنید و از ایجاد آتش های حجیم و غیرقابل مهار نیز خودداری کنید.

چهارشنبه سوری و خطر نابینایی

اصابت ترکش های ناشی از انفجار مواد محترقه به چشم ، باعث بروز آسیب هایی در ناحیه پلک و چشم می شود و گاهی حتی به نابینایی می انجامد . مراجعه سریع به چشم پزشک ، در صورت برخورد هر شیئی به چشم ، شدت ضایعه را کاهش می دهد . در موارد خفیف ، با انجام مراقبتهای طبی یا انجام اعمال جراحی معمولاً می توان بینایی فرد را بازگرداند ولی متاسفانه در موارد شدید ، گاهی چاره ای جز تخلیه چشم باقی نمی ماند.

خطر نابینایی و ۴ توصیه:

اگر در این ایام ، با مصدومی مواجهه شدید که دچار آسیب های چشمی ناشی از حوادث چهارشنبع سوری شده بود ، از توصیه های زیر کمک بگیرید:

 • چشم ها و پلک های مصدوم را نمالید و در اولین فرصت به اورژانس چشم پزشکی مراجعه کنید زیرا گاهی آسیب های چشمی در مراحل اولیه علائم زیادی ندارند و ظاهر بدی ایجاد نمی کنند ولی می توانند عواقب ناگواری داشته باشند.

 • چشم آسیب دیده را با یک وسیله در دسترس (مانند لیوان یکبار مصرف یا مقوایی که به شکل مخروط درآمده) بپوشانید اما دستمال ، پنبه یا گاز را روی چشم قرار ندهید.

 • از هیچ پماد و قطره چشمی استفاده نکنید و چشم ها را نشویید زیرا گاهی همین کارها ممکن است آسیب های چشمی را تشدید کند.

 • تا رسیدن به اورژانس چشم پزشکی از مصرف هر گونه مسکن خودداری کنید و به مصدوم موادغذایی ندهید تا در صورت نیاز به جراحی ، بتوان در اولین فرصت ، این کار را انجام داد .

توصیه های ایمنی:

 • از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی کنند، جداً بپرهیزید.

 • تماشاچیان (ناظرین بی گناه) معمولاً در خطر اصابت ترکش های ترقه ها و مواد منفجره هستند . سعی کنید در تیر رس ترکش ها نباشید و هیچ گاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرت نکنید.

 • فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه نمائید و هیچ گاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید.

 • از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید.

 • ترقه ها و فشفشه و دیگر و اسباب آتش بازی را از فروشنده های مجاز و معتبر تهیه کنید و به برچسب آن توجه کنید.

 • از حمل مواد محترقه و منفجره در جیب هایتان اجتناب کنید. بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می کنند که به علت درجه آتش گیری پایین به زودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را به بارمی آورند.

چهارشنبه سوری و خطر انفجار

ترس ناشی از صدای انفجار ، یکی از مشکلات رایج چهارشنبه سوری است که گاهی می تواند با تظاهراتی مانند از حال رفتن یا احساس درد در بخشی از بدن ، به ویژه قفسه سینه ، همراه باشد . این ترس معمولاً در کودکان ، سالمندان و زنان باردار با عواقب جدی تری همراه است . همچنین افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند ، گاهی ممکن است در اثر شوک ناشی از شنیدن این قبیل صداهای غیرمنتظره ، دچار حمله قلبی شوند .

انفجار تنها ۲۵۰ گرم مواد محترقه می تواند علاوه بر تخریب شدید یک ساختمان ، منجر به شکستن شیشه ی ساختمان های مجاور تا شعاع زیادی شود . مواد منفجره ترکیبی به قدری حساس هستند که حتی در اثر جا به جایی ، حمل و نقل ، وارد شدن ضربه ، رسیدن حرارت اندک و حتی گاهی در اثر ارتعاشات صوتی ، فعل و انفعالات شیمیایی و قرار گرفتن در محدوده ی یک فرکانس خاص ، خود به خود فعالشده و منفجر می شوند .

خطر انفجار و ۳ توصیه :

 • شاید ایمن ترین توصیه به تمام خانواده هایی که دوست ندارند با چنین عوارضی رو به رو شوند ، این باشد که چهارشنبه آخر سال را در جایی که مطمئن اند کمتر در معرض این قبیل سروصداها قرار می گیرد ، بگذرانند یا از گوشگیرهای مناسب برای کاهش صداهای دریافتی (به خصوص برای زنان باردار، کودکان و سالمندان) استفاده کنند.

 • اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی با شنیدن صدای نارنجک یا ترقه از هوش رفت و به زمین افتاد ، او را زیاد حرکت ندهید و از اورژانس یا افراد خبره برای بهبود وضعیت او کمک بگیرید ، سپس مصدوم را در اولین فرصت به نزدیکترین بیمارستان یا مرکز درمانی برسانید.

 • اگر بعد از شنیدن صدای ناهنجار دچار تپش قلب ، کاهش شنوایی و وزوز گوش شدید در یک فضای ارام استراحت کنید ، در صورتی که علائم بعد از مدتی برطرف نشد به مرکز درمانی مراجعه کنید.

توصیه های ایمنی:

 • از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی کنند، جداً بپرهیزید.

 • از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید.

 • ترقه ها و فشفشه و دیگر و اسباب آتش بازی را از فروشنده های مجاز و معتبر تهیه کنید و به برچسب آن توجه کنید.

 • در هر زمان فقط یکی از مواد محترقه و منفجره را روشن کنید و هم زمان تعداد زیادی از آنها را با هم آتش نزنید.

 • ترقه ها و فشفشه های عمل نکرده را مجدداً روشن نکنید.

 • هرگز مواد سوختنی و ترقه را در مقادیر کم یا انبوه در منزل نگهداری نکنید.

 • این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه ای و یا قوطی های فلزی منفجر نکنید.

 • از انداختن مواد تحت فشار( مانند کپسول ها ، اسپری حشره کش و ….) و وسایل شیشه ای (مانند شیشه آب، آمپول،… ) و قوطی های فلزی (مانند قوطی های اسپری و کنسرو ) به درون آتش جدا بپرهیزید؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می شود.

چهارشنبه سوری و خطرهای دیگر

چهارشنبه سوری ، علاوه بر خطرهای رایجی که ذکر شد ، خطرهای دیگری هم دارد ، ترکیبات موادشیمیایی که در مواد محترقه و منفجره به کار می روند ، وقتی با اکسیژن یا کربن ترکیب شوند ، بسیار خطرناک می شوند و می توانند عوارض شدیدی به دنبال داشته باشند ، از عوارض پوستی گرفته تا عوارض تنفسی و خونی . مثلاً تماس با ترکیبات مواد شیمیایی معمولاً با عوارض پوستی همراه است . ترکیبات ذوب شده مواد شیمیایی می توانند سوختگی های شدیدی به وجود بیاورند و منجر به بروز سردرد ، سرگیجه ، کاهش عمق تنفس و خستگی شدید شوند . استنشاق ترکیبات مواد شیمیایی نیز می تواند به عوارض تنفسی منجر شود . اگر پوستتان نیز با این قبیل ترکیبات آلوده شد ، باید بلافاصله آن را با آب فراوان بشویید و به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.

دیگر تلفن های مورد نیاز در این روز در جدول ذیل آمده است:

 

شماره تلفن های مراکز امدادی

آتش نشانی

۱۲۵

خدمات شهرداری

۱۳۷

اورژانس

۱۱۵

امداد اداره گاز

۱۹۴

نیروی انتظامی

۱۱۰

امداد اداره برق

۱۲۱

***  توصیه نهایی:

 • همواره توصیه های ایمنی و آتش نشانی را جدی بگیرید و در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن ۱۲۵ ستاد فرماندهی آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.

 • مسیر را برای نیروهای آتش نشانی در محل باز نگه دارید تا به موقع به محل حادثه برسند.

 

گردآوری و تنظیم : واحد آموزش و برنامه ریزی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp